Impact van de huidige regen in Kenia

De regen die nu valt, betekent voedsel over drie maanden

Voor de rondtrekkende veehouders in Kenia wordt de terugkeer van de regen met open armen ontvangen. Het vee is alleen zodanig vermagerd dat zij een langere tijd nodig hebben om weer voldoende melk te geven. Schapen, en geiten zijn bijvoorbeeld dieren die snel weer in conditie komen. Zij kunnen dan na drie tot vier maanden weer lammeren krijgen en weer melk produceren. Voor koeien en kamelen is de periode een stuk langer, negen tot tien en twaalf tot dertien maanden.

Dit betekent dat de noodhulp die bijdraagt aan het gezinsinkomen en zorgt voor voedsel nog een tijd door moet gaan. Cordaid blijft voedselbonnen uitdelen. In sommige gebieden was de regen echter schaars en duurt het langer voordat het gras voldoende hersteld is. In deze gebieden worden dieren opgekocht om geslacht te worden. Het vlees deelt onze partner Racida aan de meest kwetsbare huishoudens uit en veehouders kunnen weer eten kopen van de geldopbrengst.

Dierenwelzijn
Ook is het werk van de veterinaire staf nog niet afgelopen. De dieren zijn zeer verzwakt en de regen brengt nieuwe uitdagingen met zich mee. Er sterven veel dieren aan een besmettelijke longontsteking. Tevens neemt het aantal teken en interne parasieten toe. Zwakke dieren hebben daar meer onder te leiden. Het nemen van preventieve maatregelen, zoals ontwormen en parasieten bestrijding, is dus noodzaak.

Vreedzame oplossingen
Veel rondtrekkende veehouders hebben met het verlies van hun vee tijdens deze droogte hun basis van bestaan verloren. Het is nu belangrijk om te kijken op welke manier Cordaid Mensen in Nood hen verder kan ondersteunen. In de meeste gemeenschappen helpen de mensen elkaar. Als iemand geen vee meer heeft kijkt de gemeenschap, wie van de ‘rijkere’ onder hen een dier kan afstaan om zijn buurman te helpen. Als het vooruitzicht op een goed regenseizoen slecht is, moet er gekeken worden of het noodhulp programma van de Samenwerkende Hulp Organisaties een aanvulling kan geven op dit traditionele systeem. Er kunnen dan eventueel dieren gekocht worden om de kuddes aan te vullen. Naast deze onderlinge solidariteit, is er een discutabel alternatief om de kuddes te herstellen, namelijk veeroof. Dit geeft een hoop spanningen tussen de gemeenschappen. Cordaid Mensen in Nood is zich hiervan zeer bewust. Onze partner Racida brengt daarom verschillende partijen bij elkaar om te voorkomen dat er vee van elkaar gestolen word. Hiermee wordt een oud traditioneel instituut, waarbij de ouderen van de verschillende gemeenschappen de vrede bewaren door overleg weer in ere hersteld.


Terug naar het overzicht Bookmark and Share

Vaste inzamelpunten

Noord Holland
Friesland
Zuid Holland
Utrecht
Flevoland
Gelderland
Overijssel
Drenthe
Groningen
Noord Brabant
Limburg
Zeeland